Ara
01/01/2020

AYİZİ DERGİSİ 5. SAYI

Ayizi Dergisi 5. Sayı'sını PDF olarak okumak için tıklayınız

 

TOPLUMUN MİHENK TAŞI: ADALET

Adaletsiz devlet büyük bir çeteden başka nedir ki? Gündüz ve gece gibidir zulüm ve adalet; biri varken diğeri olamaz. Hiçbir zalim zulmete tarafgir olmadı tarih boyu; ‘kendi adaletlerini’ aradılar sadece. Oysa gerçek adalete ulaşmanın yolu hukukun üstünlüğünden başka bir şey değildir. O, öyle bir devadır ki “kestiği parmak dahi acımaz.” Hükümler acıtıyorsa vicdanları, tam orada ‘kendi adaleti’nin peşine düşenleri aramak gerekir. İyi bilmeli ki ‘hukukun adaleti’nde değildir reçete, ‘adaletin hukuku’ndadır. Adil olmayan kanun, kanun sayılmaz çünkü.
“İlk yasakladığım faiz amcam Abbas’ın faizidir” diye kendinden başlayan, “kızım Fatıma da olsa…” diye ayrımcılık yapmayan bağımsız, tarafsız bir ‘sağlam irade’ ve ‘erdemli ruhla’ adaletin bilgelik penceresi aralanabilir. Adalet güçlüyü zayıfa haklar zemininde eşitleyen bir yüceliktir. Adaletle hükmetmenin bin yıllık ibadetten üstün sayılması, bu öneme atıf için olsa gerektir. Adalet bütün meşruiyetlerin kaynağı, barışın ve refahın
dinamiğidir. Devletin dini adalettir. “Şu badireyi aşana kadar” ertelenemez. ‘İbadet beş vakit adalet her vakit’ denmiştir. Adalet, bir ‘değer’ ve ‘ideal’ olarak toplumlara, zamana ve değer yargılarına göre göreceli şekilde ‘vicdani olanı’ gösterir. Normlar, bu yerine
göre değişken olan değerleri yakalamaya çalışan enstrümanlardır. Bu norm enstrümanını somut olaya uygulayanlar, yorumlarıyla adalet yapmış olurlar. İşte bu uygulayıcıların ahlak, bilgi ve yorum güçleri adaletin de düzeyini belirler. ‘Mahkeme kadıya mülk değil’ ama kadı da mahkemeye yük olmamalıdır. İş gelip hukukun uygulayıcılarına dayanıyor: İddia, savunma ve karar makamlarını tutanlara. Adaletin düzeyini onların seviyesi belirliyor.
Mülkü(devleti), temelinden yıkmak üzere iken yuvalandıkları yargıyı hain ve kukla FETÖ’nün elinden aldık. Şimdi sıra içine düştüğü güvensizlik ve seviyesizlik çukurundan yargımızı çıkarmaya geldi. Buna mecburuz. Zira “Küfr’ile olur ama zulm’ile olmaz!” Bu ülkeyi askeri darbeler yıkamadı, ekonomik krizler bitiremedi ama hukuksuzluk yıkar, adaletsizlik bitirir. Adaletsizliğe göz yummak hainlere aldırmamaktan ehven değildir. İster yargıya yerleşen bir ihanet örgütü saptırsın kararları, ister yargıda yer bulmuş düşük ahlaklılar veya ehliyetsizler eliyle kararlar çarpıklaşsın, sonuç fark etmez. Hainler yıkmasın da gafiller yıksın diyemeyiz: Adaleti, mülkün temelini ayakta tutacağız, yüceltecek ve yükselteceğiz. Toplumların mihenk taşı adalettir. Adalet meşruiyetin de kaynağıdır. Onun için hak ve adaleti hak ve adaleti yüceltme davası, temel meselemiz olmalıdır.
Ayizi olarak ‘hukuk ve adalet’ gündemini ele aldığımız bu sayımızda ömrünü hukuk ve adalet davasına adamış üç tecrübeli hukuk ve devlet adamının görüşlerine yer veriyoruz. Cumhurbaşkanı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Sayın Cemil Çiçek, Yargıtay Başkanı Sayın İsmail Rüştü Cirit ve Anayasa Mahkemesi Üyesi Sayın Celal Mümtaz Akıncı. Pek çok değerli tespitleri yanında üç seçkin hukukçumuz da aynı noktaya parmak basıyorlar: Adalet dağıtıcıların kalitesini artırma gereği! İstifade ile okunacağına inanıyoruz.
Çığ felaketinin ve Elazığ depreminin elemini yüreğimizde hissediyoruz. Ölenlere rahmet, kalanlara sabırlar diliyor, yaraların bir an önce sarılması için yürekten dua ve gayret ediyoruz. Ayizi Dergisi yazarı genç arkadaşlarımızı depremin ilk gününden itibaren Elazığ’da birer ‘yardım gönüllüsü’ olarak görmekten duyduğumuz iftiharı sizlerle de paylaşmak istiyoruz. Ayizi’nde olmak milletin derdiyle dertlenmek demektir.
İdlib’te şehit edilen Mehmetçiğin matemini bir milli gurur içinde tutuyoruz. Biliyoruz ki onların kanıyla balçıklanarak kutsanan topraklar artık milletimiz için vatan olmuştur. Allah şu cinnet devrinde selamete yol arayan devletimizi muktedir, tarihte olduğu gibi hak ve adalet namına milletimizi kendine ordu kılsın.
Yüzyılın ihaneti ile İsrail işgaline açılan Kudüs’e dair duygularımızı milli şairimiz Bestami Yazgan’ın dile getirdiği bu sayısıyla Ayizi, öyküler, denemeler ve birbirinden güzel genç ve usta kalemlerin harmanlandığı şiir sayfalarıyla bir kez daha ellerinizde. Ayizi medeniyetimizin ışığını taşımaya devam edecek.

 

 

Whatsapp

Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı

© Copyright 2020

İletişim Bilgilerimiz