Bilge Aliya Etkinliği Şanlıurfa’da Gerçekleştirildi

Anadolu Eğitim, Kültür ve Bilim Vakfı koordinatörlüğünde, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Gazi Üniversitesi ve Şanlıurfa’daki etkinliğin ev sahibi Harran Üniversitesi tarafından “Aliya İzzetbegoviç’i Anma Etkinlikleri” çerçevesinde “Fotoğraf Sergisi ve Aliya, Bir Medeniyetin Yeniden İnşaası Paneli” düzenlendi.

Programa; Üniversite Rektörü Prof. Dr. Mehmet Tahir Güllüoğlu, Anadolu Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Av. Hayrullah Başer, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Abdulcenap Cevheri ve Prof. Dr. Ahmet İlyas, Fakülte Dekanları, Fakülte Genel Sekreteri Zübeyir Zorlu, Anadolu Eğitim, Kültür ve Bilim Vakfı Yönetim Kurulu üyesi Aydın Şık, Anadolu Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi Prof. Dr. Atalay Şahin, Vakfın Şanlıurfa İl Temsilcisi Suphi Çiçek, akademisyenler, vakıf gönüllüleri, misafir vatandaşlar ile öğrencilerin katılım gösterdikleri görüldü.

Saygı duruşu, İstiklal Marşı’nın okunması ve Aliya İzzetbegoviç’i konu alan “Aliya” adlı sinevizyon gösteriminden sonra Anadolu Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Av. Hayrullah Başer ve Rektör Prof. Dr. Mehmet Tahir Güllüoğlu birer açış konuşması gerçekleştirdiler.

Açılış konuşmalarının ardından moderatörlüğünü Harran Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mahmut Kaya’nın yaptığı “Aliya, Bir Medeniyetin Yeniden İnşası” temalı panele geçildi.

“Aliya İzzetbegoviç’in Dünyasında Din ve Özgürlük” konusu ile TOBB ETÜ Öğretim Üyesi ve TEPAV Direktörü Prof. Dr. Hilmi Demir,

 “Aliya ‘nın Medeniyet İnşasında Din ve Siyaset” konusu ile Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özcan Güngör,

“Aliya İzzetbegoviç’in Allah İnancı ve Anlayışı” konusu ile Anayasa Mahkemesi Basın Müşaviri ve Ayizi Dergisi Yayın Kurulu Başkanı Dr. Osman Arslan,

“Aliya İzzetbegoviç Düşüncesinde Doğu ve Batı Tasavvuru” konusu ile Harran Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Fatma Çakmak, sunumlarını gerçekleştirdiler.

Panelistlerin tebliğlerinden sonra soru- cevap kısmıyla devam edildi. Programın sonunda Anadolu Eğitim, Kültür ve Bilim Vakfı tarafından rektöre, rektör yardımcılarına, programa katkı sunan akademisyenlere hediye takdim edildi ve toplu fotoğraf çekimi gerçekleştirildi.

Harran Üniversitesi öğrencileri ve Şanlıurfalıların yoğun ilgi gösterdiği programın sonunda Dr. Osman Arslan’ın “Bilgi Aliya” kitabını katılımcılara imzalamasıyla son buldu.

Bilge Aliya Etkinliği KapsamındaŞanlıurfa Harran Üniversitesi Rektörü’nü Ziyaret

Anadolu Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Hayrullah Başer ile Vakıf temsilcileri ve panelist Hocalardan oluşan heyetiyle Şanlıurfa Harran Üniversitesi Rektörlüğüne bir ziyaret gerçekleştirildi.
Harran Üniversitesinde yapılacak Aliya İzzetbegoviç Fotoğraf Sergisi ve Aliya Bir Medeniyetin Yeniden İnşası Paneli kapsamında Rektör Yardımcısı Prof Dr Abdulcenap Cevheri ile görüştü. Ziyarette Aliya etkinliği için yaptıkları içten ev sahiplikleri, verdikleri katkı ve destekler için heyet Üniversite Rektörlüğüne teşekkürlerini ilettiler.