Anadolu Vakfı Sevgi Toplumu Bahar Buluşması Gerçekleşti

Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı Sevgi Toplumu Bahar Buluşması 19-22 Mayıs 2022 tarihleri arasında Kırşehir Armas Termal Otel’de yapıldı. Bahar buluşmasına Türkiye’nin çeşitli illerinden yaklaşık 56 aile, 150 kişi katıldı


Buluşmanın ilk gününde tanışma toplantısı yapıldı. Toplantıda Vakıf Genel Başkanı Av. Hayrullah Başer vakıf çalışmaları hakkında katılımcılara genel bilgilendirme yaptı. Özellikle vakfın yayınları hakkında bilgi vererek bu buluşmanın hayırlara vesile olması dileğinde bulundu.


İkinci gün, Prof Dr. Halis ÖLMEZ tarafından “Evrenden İlginç Yansımalar” başlıklı sunum yapıldı. Bu sunumda Halis Hoca, “Âlem”, “Evrenin Bileşenleri”, “Ağırlık-Kütle İlişkisi”, “Uzay-Zaman Boyutları” ve “Evrende İzafiyet (Görelilik)” başlıkları altında açıklamalar yaptı.


Özellikle “Âlem” konusunda “gayb alemi” ve “şehadet alemi” şeklinde sınıflandırarak sunum yapan Halis Ölmez, gayb aleminin iman konusuna girdiğini, şehadet aleminin de bilim ve tekniğin konusuna girdiğini ifade etti.


Üçüncü gün, Anayasa Mahkemesi Üyesi ve Uyuşmazlık Mahkemesi eski Başkanı Celal Mümtaz AKINCI, “Anayasa Mahkemesine Bireysel Başvuru” konulu bir sunum yaptı.


Bu sunumda, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) Türkiye’den yapılan başvuruların artması nedeniyle 2010 yılında Anayasa değişikliğine gidilerek 23.09.2012 tarihi itibariye Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru yolunun getirildiğini belirtti. Anayasa’da yapılan bu değişiklikten önce, Anayasa Mahkemesi’ne yılda 18-20 bin civarında başvuru yapıldığını, 2021 yılında başvuru sayısının 60-70 bin, 2022 yılında ise aylık 10 bin olduğunu, yani yıl sonuna kadar 120 bin başvuruya ulaşılacağını belirtti. Ayrıca bireysel başvurunun nasıl yapıldığı ve mahkemenin yapısı ve işleyişi hakkında bilgi verdi.


Bu sunumun arkasından vedalaşma programı düzenlendi. Vakıf Başkanı Av. Hayrullah Başer’in veda konuşmasından sonra katılımcılara söz verilerek duygu ve düşünceleri alındı. Programdan çok memnun kaldıklarını, toplantının aileleri bir araya getirerek, tanışmalarına ve kaynaşmalarına vesile olduğunu belirterek vakıf yönetimine ve emeği geçenlere teşekkür ettiler. Bir sonraki Sevgi Toplumu buluşmasında görüşmek dilekleriyle program sonlandı.