Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde Vakıflar Haftası Programı Düzenlendi

Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde Vakıflar Haftası Programı Düzenlendi

9 Mayıs 2022 tarihinde saat 20.00’de Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde Vakıflar Haftası programı yapıldı. Programda “Vakıf İnsan Ödülleri” takdim edildi. Programa Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ve Vakıflar Genel Müdürü Burhan Ersoy katıldı.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy: “Sloganımız ‘Birlerden Binlere’.”

Mehmet Nuri Ersoy, bu yıl Vakıf Haftası’nın temasını “Vakıf Medeniyetinde Sosyal Politikalar, Sosyal Yardımlar ve Paylaşma Geleneği” olarak belirlediklerini bildirerek, “Bu temayı en iyi vurgulayacak sloganın da ‘Birlerden Binlere’ olacağını düşündük.” dedi.

Ersoy, konuşmasının devamında bir gönül mesaisinin, bir vicdan meselesinin ve merhamet düşüncesinin hem fikirde hem fiilde, dünyada benzeri görülmemiş şekilde kurumsallaşmasıyla vakıf medeniyetinin doğduğunu ve yükseldiğini söyledi.Hem bu doğumun kutlanması hem de yükselişin sürekliliğini temin etmek adına Vakıf Haftası adı altında amaçlara, düstura ve şiara dair hafızaları tazelediklerini belirten Ersoy, kitlelere ulaşarak vakıf bilincinin yaygınlaşmasını ve benimsenmesini sağlamanın ve farkındalık oluşturmanın gayretinde olduklarını vurguladı.

Ersoy, Vakıf Haftası’nın ilk kez 1983’te kutlandığını hatırlatarak, “Asırları geride bırakan vakıf geleneğimizle kıyaslandığında çok kısa bir süre gibi gözükse de bu mirası yaşatma iradesinin gücünü ve kararlılığını göstermesi açısından takdire şayan bir süreklilik olduğunu düşünüyorum.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay: “Kültürümüzde, ‘vakıf insanı’ kavramı vardır.”

Fuat Oktay programda yaptığı konuşmada, eğitimden sağlığa, yardımlaşmadan paylaşmaya pek çok alanda faaliyet yürüten vakıfların, asırlardır geniş bir coğrafyada varlığını sürdürdüğünü, faaliyetlerini devam ettirdiğini belirterek şunları söyledi: “Bizim kültürümüzde, başka hiçbir yerde rastlayamayacağınız bir ‘vakıf insanı’ kavramı vardır. Yumuşak gönüllü, fedakâr, merhametli, yağmur gibi bereketli, güneş gibi aydınlık ve sıcak insanı tarif eden bu kavramı yaşattığımız sürece, Allah’ın izniyle kimse bu millete zarar veremez.”

Osmanlı döneminde, güvenlik ve adalet dışındaki hizmetlerin önemli bir bölümünün vakıflar marifetiyle sunulur hale geldiğini anımsatan Oktay, Cumhuriyet döneminde de yaşanan ihmallere rağmen, bu mirasa sahip çıkıldığını söyledi.

İnsanlığın da coğrafyamızın da duruş sahibi kişi olarak tarif edebileceğimiz vakıf insanlarına çok ihtiyacının olduğu bir dönemden geçiyoruz. Yaratıcısına ve onun kullarına karşı sorumluluğunu kendine karşı sorumluluğu olarak bilen; hayatını, kabiliyetlerini, imkânlarını bu doğrultuda seferber eden vakıf insanlarını saygıyla selamlıyorum. Bu duygularla Vakıf Haftamızın iyiliğin, güzelliğin, şükrün, bereketin, dayanışmanın, yardımlaşmanın artmasına vesile olmasını diliyorum.”

Programın sonunda Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Vakıf İnsan Ödülleri’ni almaya hak kazanan Esra Macaroğlu Akgül, Aykut Özdarendeli, İbrahim Enes Duruay ve Kaan Tolga Değirmenci ile Mehmet Yıldız adına oğlu Hüseyin Yıldız’a ödülleri takdim etti.

Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı da Programdaydı

Pek çok vakfın davetli olduğu programa Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı da davetliydi. Anadolu Vakfı Genel Müdürü Ali Ay, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ömer Kara ve Aliya İzzetbegoviç’i Tanıma ve Tanıtma Etkinleri Proje Koordinatörü Ekrem Meydanlı Vakfımızı temsilen programa katıldı.