Gençler “Akademik İnceleme ve Yazım Teknikleri Atölyesi’’ İçin Bir Araya Geldi

Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı gençleri, 26 Şubat’ta, 16.00’da Ankara Üniversitesi Araştırma Görevlisi Oğuzhan Koca ile “Akademik İnceleme ve Yazım Teknikleri” atölyesindeydi.

Oğuzhan Koca Gençlerle Bir Araya Geldiği İçin Çok Mutlu Olduğunu Belirtti

Konuşmasına gençleri tanıyarak başlayan Oğuzhan Koca anlatımının ne şekilde süreceğinden bahsetti. İlk olarak akademik yazma, atıf kullanma ve intihal sorunu hakkında konuşulacağını açıkladı. Sonrasında akademik yazıları nerelerde kullanılacağı hakkında kısaca bilgilendirme yaptıktan sonra yazıya nasıl başlanılacağı ve atıfın ne şekilde yapılacağı hakkında gençlere ayrıntılı bilgiler verdi.

İntihal Üzerinde Duruldu

Verilen aranın ardından Sayın Koca, intihalin ne olduğunu ve neden olduğunu açıkladıktan, intihal sorunu ile karşılaşmamak için neler yapılabileceğinden söz etti. Bu teknikler hakkında bilgi edinen gençler programın ardından soru cevap yaparak gençlerin aklında bulunan soruları cevapladı.

Prof. Dr. Mustafa Kurt: “Aliya gibi yıldızlara bakanlar Aliya gibi dik durur.”

Daha sonra kürsüye davet edilen Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Kurt, panelin tüm misafirler için faydalı geçmesi temennisinde bulunarak katılımcılara teşekkür etti. Kurt, gençlere Aliya’nın, “Siz hiç eğilerek yıldızlara bakan birini gördünüz mü? Yıldızlara bakanların başı hep dik durur.’’ sözlerini hatırlattı. Bütün gençlerin Aliya gibi yıldızlara bakan gençler olması temennisiyle sözlerini bitirdi.

Açılış konuşmalarının ardından Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Kavaz’ın moderatörlüğünü yaptığı, panelistlerinin Prof. Dr. Hilmi Demir ve Dr. Osman Arslan’ın olduğu panele geçildi.

Derslerin Devam Edeceği Bilgisi Verildi

Programın sonunda Oğuzhan Koca, akademik yazım teknikleri hakkında bilgilerin bu kadarla bitmediğini ve tekrar gençlerle toplanarak bilgilerin devamı hakkında tekrar bir araya geleceklerini belirtti. Programda öğrenilen bilgilerle birlikte yazı çalışmalarının yapılacağını açıkladı.