Konya Şubesinde Gençlerle Sohbet

Ömer OTACI
 
Bugün ki toplantımızda en çok dikkatimi çeken cümle ve şu an en çok karşılaştığımız olayı bana göre bu cümle özetliyor “İlim yolculuğu diploma avcılığına döndü !”
 
Ders notları az veya çok alınıyor sınıflar geçiliyor ama DERT notlarımız kaç ?
 
Dertlenmeyen genç dertlenmeyen müslüman bir çözüm bulamaz !
 
Bize bişey olmaz cümlesi aslında bir şey olacağının habercisidir. Umursamaz olmamak lazım devamlı dertlenip çalışmak lazım.
 
Bizlerin Asımın Nesli şuurunda yetişmemiz lazım. Hayatımızı ve kaderimizi ibretle okumamız lazım. Okuyanları dinlememiz lazım.
 
Safevi devletinin kuruluşunun bir “tuz hakkı” üzerinden oluştuğunu dinledik.
 
Kitap önerisi “ amak-ı hayal “
 
Katılımcı edebiyatçı Ali Rıza hocamız kendi çıkardığı “filinta” dergisini hediye etti.
 
Derginin ön sözü “ Putlarımızı kıramadık Pot kırdığımız kadar !”
 
Hikmet DEMİREL
 
Bugünkü toplantıda her ay olduğu gibi yeni bir tecrübe ile tanıştık. Ali Rıza ağabeyimiz edebiyat öğretmeniymiş bizlere kendi hayat hikayesini paylaştı Hasan Mutluoğlu hocamı bizlere eğitici öğretici konuşmalar yaptı. Benim bugün öğrendiğim en önemli şey diploma avcısı değil de kendini geliştirmiş donanımlı bir genç olarak üniversiteden mezun olmak oldu. Bunun gibi çalışmalarda bize destek veren ve ağırlayan anadolu vakfına ve medeniyet inşası topluluğuna teşekkürlerimi sunarım.
 
Leman ESRA
 
Süt pişirmek için yakılacak kitaplar, içinden seçilen kapaksız Rus klasikleri, duvara çakılan küçük bir elma sandığı ve yapılan güzel bir kitaplık,kayalıklara saklanan kitaplar, imkan her zaman vardır sen yeterki iste Allah bir avuç tuzu bile vesile kılar.
 
Abdullah YILDIRIM
 
Dünkü buluşmamız gayet samimiydi çünkü konuk olan ağabeyimiz bizim kendi içimizden biri gibiydi ve bizlere hayat hikayesini nereden nereye geldiğini, zorlukların her daim bizimle olacağını fakat o zamanlar zor gelen engellerin şimdi var olmamasından ötürü şikayetçi olması bile benim için birçok anlam ifade ediyor. Çünkü bizler her durumda derdimize bile şükür edebilecek insanlarız ve bu bilinçle yetişip bu bilinçle hayatımıza devam etmekteyiz. Haricinde okuduğumuz kitaptan soruya tabi tutulduk bu benim çok hoşuma gitti sebebi de okumanın insana katacağı o kadar çok bilgi varken insanların da birbirlerine katacağı o kadar bilgiyi barındırıyor olmasıydı. Herkes aslında okuduğu kadar düşünüp yorumda bulunuyor ve bize ne kadar düşünmeye, öğrenmeye çalıştığımızı sordu okuduğumuz kitabın ismini yahut cismini değil. Şahsım adına teşekkür ediyorum güzel bir insanla tanıştık.
 
Muhammed YARALIOĞLU
 
Güzel ahlaki iyi bir insan vasiflarinı saadetin yollarinı hayatta yasanmış güzel anıları aci tatlı  tecrübeleri  anlatan kıymet ifade eden güzel bir programdı.
 
Zişan CEYHAN
 
Hayat için hayatın içinden" toplantımızda gerçekten hayatın içinden kopup gelmiş bir ağabeyimizle birlikteydik. Zorlu hayat hikayesi  "iman varsa imkan vardır" düsturunu bir kez daha bizlere göstermiş oldu. İnanarak isteyip, gayret ettikten sonra önümüze çıkan engeller sadece hedefimize giden yolda birer basamak olacaktır inşallah. Yeter ki Ali Rıza hocamızın da dediği gibi DERT sahibi olalım. Allah dermanını verecektir 
 
Beyza POYRAZ
 
Biz bir hedefe ulaşmaya odaklanmışken hayat bizim karşımıza türlü türlü engeller çıkaracak, önemli olanda bunun bilincinde olarak ve hedefe giden yolda karşımıza çıkan engellere boyun eğmeden, emin adımlarla ilerleyerek çok istediğimiz hedeflerimize her ne olursa olsun ulaşmalıyız.
 
Emine EROĞLU
 
Günümüzde amacımız bir kağıt parçası olan diplomayı almak olmamamlı bu süreçte bunun için uğraşırken bir çok değerimizi de kaybediyoruz. Asıl amacımız değerlerimizi kendimiz için dert edinip onlar için çabalayıp şuurlu bir genç olabilmek olmalı."
 
Fotoğraf Galerisi: