Kayseri Şubesi İftarda Dostlarla Buluştu

Anadolu Vakfı Kayseri Şubesi olarak düzenlediğimiz iftar programına çok sayıda davetliler ve yurdumuz öğrencileri ile birlikte İlahıyatcı Prof Dr. Celal KIRCA beyin konuşmacı olarak katılımıyla gerçekleştirdik.

Yemekten sonra Nazif Eğilmez hocamın kuran ziyafeti ve duasının ardından konuşmacı olarak katılan ve konuşmasında geleceğimiz ve ülkemiz adına endişelerimizin olduğunu onun için bu tür kurumların var olması gerektiğini söyleyen Kırca şöyle devam etti.

Bakın bizler felan beni dövdü, felan köpek beni ısırdı deriz. Felana dövüldüm veya köpeğe ısırıldım demeyiz. Hep sucu karşı tarafa atarız. Dolayısıyla bizler birey olarak değişime kendimizden başlamalıyız. Şunu sormamız gerek kendimize ben değerlimi olmalıyım? yoksa önemlimi? Olmalıyım. En büyük problemimiz bu önemli mi değerlimi. Zengin ve varlıklı olursun önemli biri olmuş olursun, ama esas problem değerdedir, değerli ola bilmek için çaba sarf etmemiz gerekir.

Kuranı Kerimde nasıl bir mümin olmamız gerektiği belirtilmiştir. Bizim için kişilik mi önemli kimlik mi önemli bu soruları çoğalta biliriz dolayısıyla bizler kimliğe önem veren bir topluluk haline getiriliyoruz oysa bizim nasıl bir topluluk olmamız gerektiği peygamber efendimiz tarafından bizlere bildirilmiştir. nasıl bir topluluk ve nasıl bir Müslüman olmamız anlatılmış ve o anlatılanlardan en önemlisi de Takva sahibi bir insan olmaktır.

Bizler nitelikli mi niceliklimi önemli sorusuna gelince bizler hep niceliğe bakıyoruz halbuki önemli olan insanda niteliktir takvadır. Geçler önce kendimizden başlayıp kendimizi nitelendirmek ve değerli olan bir fert olmaya çalışmaktır.

Çağımızın hastalığı olan bizleri yalnızlaştıran elektronik ve sanal alemden bir nebze olsun uzak durmaya sanal alemden dost ve arkadaş olmayacağını vurgulayan Kıraca sözlerini Kuranı Kerimde Allah’ın peygamberimize emrettiği ilmi yaymaktır olmuştur. Dolayısıyla siz geleceğimizin teminatı olan gençlerinde, bizimde yapmamız geren okumak öğrenmek ve nitelikli bir Müslüman olmaktır dedi.

 

Fotoğraf Galerisi: