KISA ZAMANDA BÜYÜK İŞLER

İktisat güzel şey şüphesiz... Kısıtlı imkânlarla azami faydayı sağlamanın hep maddi olduğunu zannetmeyin. Zaman kısıtlı, gelişim sınırsız; yeter ki istek ve şevk olsun.

Kendimize ve toplumumuza en iyisini vermek için çıktığımız bu yolculuğumuzda ilk durağımız yıllarca ülkemize hizmet etmiş bir hukukçu, bir devlet adamı Cemil Çiçek Beyefendi idi. Daha gitmeden telefonda konuştuğumuz, irtibatı sağlayan Bilal Bey’in sıcaklığı ve samimiyeti sezilebiliyordu. Öğrenci olarak gittiğimiz randevuda ne yaş farkı ne kuşak farkı girebildi aramıza. Bizi ayakta karşılayan Cemil Bey gençlere, öğrencilere duyduğu saygıyı göstermişti. Biz de ondan alacağımız çok şey olduğunun farkındaydık; lakin kısıtlı olan bir zaman var işte... Birçok hükumette bakanlık yapmasının sebebi de şüphesiz bilgisiyle birlikte samimiyetinin altına sakladığı ağırbaşlı duruşuydu. Soru sormaya başladığımızda ise daima mutedil yaklaşımına şahit olduk. Sorulara rahat ve objektif cevaplar vermesi, geçiştirmeyen üslubu kendini inandırıcı ve dinlenilir kılıyordu. Önceden belirlenmiş ve haberi olmadığı sorulara hazırlanmış gibi cevaplar vererek bize çok şey kattı. Bazen eleştirdi bazen tasdik, bazen ise teşvik etti. Hiç sıkılmadan dinlediğim bir saat bizlere çok şey kattı.

Bu verimli röportajı merak ettiyseniz Hukuk ve Adalet temalı Ayizi dergimizin yeni sayısına kadar sabretmeniz gerekecek ne yazık ki...

Yakup DEMİR

 

Fotoğraf Galerisi: