Konya İftar Yemeği

Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı Konya Şubemizin 09 Temmuz 2014 Çarşamba günü tertiplediği iftar programına Yönetim Kurulu Başkanı Av. Hayrullah BAŞER, Başkan Yardımcısı Şazeli ÇÜGEN, Genel Sekreter Raif Ak, Başbakanlık Müşavirlerimizden Fatih ACAR ve Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mahmut ÖZBAY davetli olarak iştirak etmişlerdir. Ayrıca Karaman ilinden ve Konya’nın ilçelerinden de kadim dostlar iftarda buluşmuştur.

                Konyalı kardeşlerimizden DEMİR ailesinin annelerini hakka yürümesi sebebiyle taziye ziyareti yapılarak, müşterek hatıralar da tazelendiği ortak geçmiş yad edilmiş oldu.

                İftar Programı bitişiğinde tam teşekküllü bir mescit bulunan düğün salonunun mekânında yapıldı. Mescitte iftarlarımızı su ile açtıktan sonra, topluca akşam namazını ikame edip salonun yemek bölümünde iftarlarımızı açmaya devam etmiş olduk. Konya’nın olmazsa olmaz etli pilavı ve o nefis bamya yemeği ile nefislerimizi enfes bir şekilde doyurduk.

                Yemek sonrası hiç ara verilmeksizin sohbet masalarında adeta inci taneleri gibi dizilmiş halde takriben YÜZ küsur vakıf dostunun kısa ve özlü bir tanışmasından sonra; EV SAHİPLERİMİZ Hacı Ali Bozdam, Şakir Suda, Muzaffer Yıldırım ve Prof. Dr. Mustafa Aydın hocamız ve tüm Konyalı kardeşlerimiz adına Şube Yönetim Kurulu üyesi HASAN MUTLUOĞLU kısa bir hoş geldiniz ve selamlama konuşması yaptı.

Bundan sonra İlk söz eski ANAP milletvekillerimizden iş adamı KADİR DEMİR beye verildi. Cumhurbaşkanlığı seçimlerine değinen eski vekilimiz TÜRKİYENİN DEĞİŞİMİNE ve geldiği noktaya dikkat çekerek SAĞ CENAHTAN iki adayın çekişmesine sahne olan cumhurbaşkanlığı seçimlerinin TAŞRANIN siyasetin merkezini teşkil ettiğini söyleyerek ağırlığın ve siyasetin merkezinin bundan böyle sağ olacağını yani sağın alternatifinin yine sağ CENAH olacağını ifade etmiştir.

Yönetim Kurulu Başkanımız Av. Hayrullah Başer konuşmalarında: Davetli olduğu halde MECLİS çalışmaları nedeni ile katılamayan TBMM Başkanı Sn. CEMİL ÇİÇEK’ in ve eski dönem AK PARTİ milletvekillerinden KEREM ALTUN beyin selamlarını ileterek yaptığı konuşmasında özetle: ”RAMAZAN AYI rahmet, bereket, gufran ayı ve KURTULUŞ ayıdır. Kurtuluşumuz ise KUR’ANI okumakla, anlamakla ve de yaşamakla mümkün olacağına dikkat çeken Başer bizler yaşadığımız hayat tarzlarımızla KUR’ANIN BUYRUKLARININ neresindeyiz, birey olarak, toplum olarak ve de siyaset olarak ARINMANIN saflaşmanın gerekliliğini vurgulamıştır.

Eğer SİYASETİMİZ “Bir medeniyet mücadelesi” ekseninde değil de gelip geçen “iktidar mücadeleleri” şeklinde kalıyor ise, ülkenin ÜMRANINI sağlamayacağını ifade ederek bu günün iktidarının yanlışlığı,“ kendilerini sadece bir milli görüş kadrolarına hapsederek” başkalarına hayat hakkı tanımayarak yapılan mücadelenin başarılı olamayacağın çünkü iktidarların daima geçmişin bir BİLEŞKESİ olduğuna vurgu yapmıştır.

SEKÜLERLEŞEN bir dünyada sadece siyasetin ve kadrolarının değil fert ve toplum olarak kendimizi AKİDE olarak gözden geçirmemiz gerektiğini ve HANEFİ MATURİDİ ekolünün ehemmiyetine dikkat çekerek, BOB ve ılımlı İSLAM projelerinin bir gereği olarak Şİİ-VEHHABİ-SELEFİ eksenlerinin güçlendirilip bir çatışma içeresinde bir kaos içerisinde bulundurulmasını ve SUFİ bir hayat tarzı ile de İslam topluluklarının pasifize edilmelerinin sağlanması amaçlanmaktadır. Netice olarak İSLAMI DÖNÜŞTÜRMEK siyaseti ile itikadi anlayışı ile ameli ilişkileri ile bir bütün olarak bozmak ve çatıştırmak amacı güdülmektedir.

İşte bizler Anadolu Vakfı olarak KURUMSAL bir yapılanma ile hem potansiyelimizi toparlıyoruz ve hem de oluşturduğumuz ihtisas komisyonları ile de ÜLKEMİZİN problemlerine çareler çözümler üretiyoruz. SİZLERDEN sadece yardım ve destek istemiyoruz hep birlikte olmak ve hep birlikte hareket etmek ve neler yapacak isek hep birlikte yapmak, hep birlikte üretmek hep birlikte aksülamel içerisinde olmak istiyoruz. Şimdiden KADİR gecemiz ve RAMAZAN bayramımız mübarek olsun.

FATİH ACAR: Vakfımızın başkanı HAYRULLAH abiye çok teşekkür ediyoruz. BİZLERİ bir araya getirerek ve birliktelikler sağlayarak ülkemiz meselelerine çareler üretmek için yaptığı çaba ve gayretlerinden dolayı ayrıca teşekkürler ediyorum. BİZLER AKTİF İYİLER olmak ve birbirilerimize sahip çıkmak zorundayız. Bu uğurda her türlü çaba ve gayreti göstermek sorumluluğundayız. Pasif iyi olmak hiç kimsenin ve ülkemizin hayrına olmamaktadır.

MAHMUT ÖZBAY: Bu gün benim için müstesna bir gün olmuştur. Uzun yıllar görmediğim arkadaşlarımla hem hal oldum. BİZLER birbirilerimizi akrabalarımızdan daha çok sevdik ve kardeşleştik. DAVA arkadaşlığı işte böyle bir şey. Ateşi sönmüyor, sevgisi bitmiyor gönül bağı kopmuyor. Evet, Türkiye nereden nereye geldi. Bir zamanlar MASON olmak üstün bir mertebe ve referans idi. Şimdi ise ANADOLUNUN taşranın yağız insanları DEVLETİN bürokratik çarklarında ehliyetleri ve liyakatleri ile iltifata mazhar olabilmektedirler.

Prof. Dr. Mustafa AYDIN: Bu söylenenler üzerine yeni bir BAHİS açmak istemiyorum. Her bir vurguyu benimsiyorum ve katılıyorum. Demek istediğim şey, sadece RAMAZAN sofralarımızı ORYANTAL hale getirmeyelim istiyorum. Sade ve samimi bir RAMAZAN ile birlik ve dirliğimizin çok daha iyi güzel olacağı kanaatindeyim.

İRFAN KÜÇÜKKÖY: Hep birlikte olmak mutlaka iyidir güzeldir. Çünkü: Yeni fikirler yeni düşünceler yeni faaliyetler ortaya çıkacaktır. MEHMET ÇETİN abinin ölümünün kırkıncı yıldönümünde BİZ MÜCADELECİLERİ temsil eden bir hadisi şerifi söylemek istiyorum: “ İMMA (uydu) olmayınız. Herkesin iyi dediğini iyi, herkesin kötü dediğini kötü demeyiniz. Araştırınız ve görüşlerinizi sabitleştiriniz. İyilere iyi kötülere de kötü deyiniz. ZALİMLERDEN olmayınız”. Diyerek çok derin tefekkür gerektiren bir DUA NİYAZ ile iftar davetimiz sona erdirilmiş oldu.

Konya Şubemizin düzenlediği bu güzel iftar buluşması bu veciz konuşmalardan sonra vakıf dostları çay sohbetleri ile hasret giderdi. Geleceğe dair hayır dua ve dileklerle program sona erdi.

 

 

Fotoğraf Galerisi: